Solum Beläggningar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 44 420 | 41 051 | 30 985 | 27 182 | 25 932 | 24 682 | 23 432 | 1 065 310 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 44 420 | 41 051 | 30 985 | 27 182 | 25 932 | 24 682 | 23 431 | 1 065 310 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 6 250 | 0 | — | — | — | — | 721 248 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 6 250 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 | 721 248 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 869 | −9 619 | −3 816 | −3 804 | −1 250 | −1 250 | −1 250 | 320 631 |
| Summa eget kapital | 44 420 | 34 801 | 30 985 | 27 182 | 25 932 | 24 682 | 23 432 | 344 062 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 2 158 732 |
| Rörelseresultat | −2 869 | −9 619 | −3 744 | −3 804 | −1 250 | −1 250 | −1 250 | 403 478 |
| Resultat före skatt | −2 869 | −9 619 | −3 816 | −3 804 | −1 250 | −1 250 | −1 250 | 403 488 |
| Årets resultat | −2 869 | −9 619 | −3 816 | −3 804 | −1 250 | −1 250 | −1 250 | 320 631 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Solum Beläggningar AB
Översikt
Solum Beläggningar AB (org.nr 559088-9043) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kungens Kurva. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 158 732 kr. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 320 631 kr (14,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2020. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 065 310 kr och det egna kapitalet 344 062 kr (soliditet 32,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.