Hannas Hundlycka ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 50 431 | 55 606 | 215 561 | 87 950 | 110 123 | 145 441 | 172 718 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 50 431 | 55 606 | 215 561 | 87 950 | 110 123 | 145 441 | 172 718 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 794 | 7 794 | 2 507 | 41 155 | 52 282 | 32 797 | 42 316 |
| Långfristiga skulder | — | — | 181 932 | 114 500 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 794 | 7 794 | 184 439 | 155 655 | 52 282 | 32 797 | 42 316 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 15 274 | −1 825 | −16 690 | −98 827 | 65 547 | 114 803 | 17 757 |
| Summa eget kapital | 49 637 | 47 812 | 31 122 | −67 705 | 57 841 | 112 644 | 130 402 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 28 000 | 0 | 82 202 | 119 000 | 167 000 | 377 000 | 309 000 |
| Rörelseresultat | 16 068 | −1 825 | −13 410 | −89 013 | 72 560 | 135 515 | 24 125 |
| Resultat före skatt | 16 068 | −1 825 | −16 690 | −98 827 | 65 547 | 135 779 | 24 870 |
| Årets resultat | 15 274 | −1 825 | −16 690 | −98 827 | 65 547 | 114 803 | 17 757 |
| Personalkostnader | — | — | — | 23 180 | 6 800 | 950 | 80 090 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hannas Hundlycka AB
Översikt
Hannas Hundlycka AB (org.nr 559088-5488) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 309 000 kr, vilket är 18,0 % mindre än året innan (377 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 49,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 17 757 kr (5,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 172 718 kr och det egna kapitalet 130 402 kr (soliditet 75,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.