Curactus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 75 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 531 072 | 151 558 | 140 451 | 323 897 | 15 488 | 167 356 |
| Summa anläggningstillgångar | 291 700 | 315 400 | 309 100 | 342 319 | 623 057 | 473 057 |
| Summa tillgångar | 822 772 | 466 958 | 449 551 | 666 216 | 638 545 | 640 413 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 189 353 | 30 508 | 53 925 | 86 644 | 75 967 | 96 417 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 460 353 | 114 508 | 137 925 | 235 644 | 273 967 | 304 853 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 196 666 | 140 031 | 84 176 | 318 946 | 134 006 | 20 982 |
| Summa eget kapital | 362 419 | 352 450 | 311 626 | 430 572 | 364 578 | 335 560 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 439 000 | 85 000 | 171 000 | 370 000 | 256 000 | 73 440 |
| Rörelseresultat | 335 109 | −7 046 | 106 986 | 257 470 | 191 420 | 37 865 |
| EBITDA | 341 409 | −746 | 113 286 | 263 770 | 194 220 | 37 865 |
| Resultat före skatt | 250 602 | 179 337 | 106 918 | 359 371 | 164 314 | 27 429 |
| Årets resultat | 196 666 | 140 031 | 84 176 | 318 946 | 134 006 | 20 982 |
| Personalkostnader | 33 432 | 12 783 | 12 702 | 46 335 | 20 705 | 6 155 |
| Avskrivningar | 6 300 | 6 300 | 6 300 | 6 300 | 2 800 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 125 000 | 200 000 | 200 000 | 50 000 | 75 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Curactus AB
Översikt
Curactus AB (org.nr 559088-3624) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 73 440 kr, vilket är 71,3 % mindre än året innan (256 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 20 982 kr (28,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 640 413 kr och det egna kapitalet 335 560 kr (soliditet 52,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 75 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.