4U i Vram ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 335 070 | 6 899 945 | 3 075 916 | 813 427 | 1 225 151 | 320 678 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 274 900 | 1 849 900 | 4 750 000 | 3 864 124 | 3 664 123 | 3 564 123 |
| Summa tillgångar | 6 609 970 | 8 749 845 | 7 825 916 | 4 677 551 | 4 889 274 | 3 884 801 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 755 898 | 925 293 | 1 690 103 | 900 206 | 871 878 | 86 610 |
| Långfristiga skulder | 414 201 | 0 | — | 756 094 | 0 | 0 |
| Summa skulder | 2 752 099 | 3 217 293 | 4 977 103 | 4 571 300 | 3 786 878 | 2 741 610 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 776 911 | 1 674 681 | 2 316 261 | −2 542 561 | 996 145 | 240 795 |
| Summa eget kapital | 3 857 871 | 5 532 552 | 2 848 813 | 106 251 | 1 102 396 | 1 143 191 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 095 | −7 345 | −1 095 | −3 533 | −2 295 | −11 493 |
| Resultat före skatt | 2 262 337 | 2 114 548 | 2 932 345 | −2 458 439 | 1 003 204 | 310 346 |
| Årets resultat | 1 776 911 | 1 674 681 | 2 316 261 | −2 542 561 | 996 145 | 240 795 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 5 000 000 | 200 000 | — | 200 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: 4U i Vram AB
Översikt
4U i Vram AB (org.nr 559087-7139) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tollarp.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 240 795 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 884 801 kr och det egna kapitalet 1 143 191 kr (soliditet 29,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.