Dalecarlia Scouting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 80 000 | 210 000 | 270 000 | 240 000 | 293 000 |
| Årets resultat | 40 398 | 81 058 | 112 425 | 155 850 | 174 461 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 376 234 | 487 040 | 293 656 | 314 615 | 494 219 |
| Summa skulder | 22 613 | 52 361 | 46 552 | 61 661 | 66 804 |
| Summa eget kapital | 353 621 | 434 679 | 247 104 | 252 954 | 427 415 |
| Anställda | — | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | 150 000 | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dalecarlia Scouting AB
Översikt
Dalecarlia Scouting AB (org.nr 559087-6479) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Insjön. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 293 000 kr, vilket är 22,1 % mer än året innan (240 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 174 461 kr (59,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 494 219 kr och det egna kapitalet 427 415 kr (soliditet 86,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.