Salong Nivå Falkenberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 404 777 | 423 076 | 424 111 | 439 719 | 489 504 | 386 718 |
| Summa anläggningstillgångar | 41 974 | 15 233 | 5 860 | 56 519 | 50 867 | 45 215 |
| Summa tillgångar | 446 751 | 438 309 | 429 971 | 496 238 | 540 371 | 431 933 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 309 119 | 317 509 | 363 263 | 422 911 | 416 635 | 377 098 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 309 119 | 317 509 | 363 263 | 422 911 | 416 635 | 377 098 |
| Aktiekapital | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 77 132 | 58 168 | 5 908 | 6 619 | 50 409 | 3 099 |
| Summa eget kapital | 137 632 | 120 800 | 66 708 | 73 327 | 123 736 | 54 835 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 810 000 | 2 652 000 | 2 902 000 | 2 823 000 | 3 168 000 | 3 595 000 |
| Rörelseresultat | 79 338 | 74 983 | 10 915 | 12 046 | 70 560 | 11 182 |
| EBITDA | 106 079 | 101 724 | 27 613 | 17 906 | 76 212 | 16 834 |
| Resultat före skatt | 77 132 | 73 982 | 10 884 | 11 163 | 67 986 | 7 849 |
| Årets resultat | 77 132 | 58 168 | 5 908 | 6 619 | 50 409 | 3 099 |
| Personalkostnader | 0 | 75 102 | 304 978 | 32 364 | 296 158 | 418 043 |
| Avskrivningar | 26 741 | 26 741 | 16 698 | 5 860 | 5 652 | 5 652 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Salong Nivå Falkenberg AB
Översikt
Salong Nivå Falkenberg AB (org.nr 559087-3153) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Falkenberg. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 595 000 kr, vilket är 13,5 % mer än året innan (3 168 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 099 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 595 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 431 933 kr och det egna kapitalet 54 835 kr (soliditet 12,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.