Rendelen 84 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 209 550 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 729 759 | 297 399 | 535 204 | 315 725 | 598 682 | 419 613 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 258 253 | 5 925 453 | 9 023 425 | 11 674 825 | 13 827 427 | 13 801 907 |
| Summa tillgångar | 3 988 012 | 6 222 852 | 9 558 629 | 11 990 550 | 14 426 109 | 14 221 520 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 20 675 | 39 075 | 37 510 | 48 395 | 32 720 | 42 270 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 20 675 | 39 075 | 37 510 | 48 395 | 32 720 | 42 270 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 948 057 | 2 400 140 | 3 524 892 | 2 616 286 | 2 655 559 | −4 589 |
| Summa eget kapital | 3 967 337 | 6 183 777 | 9 521 119 | 11 942 155 | 14 393 389 | 14 179 250 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 750 | −8 750 | −12 135 | −12 135 | −12 785 | −12 205 |
| Resultat före skatt | 1 948 057 | 2 400 140 | 3 524 892 | 2 616 286 | 2 655 559 | −4 589 |
| Årets resultat | 1 948 057 | 2 400 140 | 3 524 892 | 2 616 286 | 2 655 559 | −4 589 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 187 550 | 195 250 | 204 325 | 209 550 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rendelen 84 AB
Översikt
Rendelen 84 AB (org.nr 559087-2890) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Östersund.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 4 589 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 14 221 520 kr och det egna kapitalet 14 179 250 kr (soliditet 99,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.