Wibecker Bud & Transport ABAktiv

559087-0365AktiebolagRegistrerat 2016BORLÄNGE

Finansiell översikt

25 084 000 kr+36,1%
Omsättning 2025
+20,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
010 mn20 mn30 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning11 971 00018 896 00019 009 00018 433 00025 084 000
Årets resultat115 457526 994−221 234−317 146192 399
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar9 097 99415 082 55712 965 44110 456 16320 166 811
Summa skulder8 595 69314 053 26212 157 3809 965 24819 483 497
Summa eget kapital502 3011 029 295808 061490 915683 314
Anställda687710

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Wibecker Bud & Transport AB

Översikt

Wibecker Bud & Transport AB (org.nr 559087-0365) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Borlänge. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 25 084 000 kr, vilket är 36,1 % mer än året innan (18 433 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 192 399 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 2 508 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 20 166 811 kr och det egna kapitalet 683 314 kr (soliditet 3,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.