Teknik och Bygg Konsult i Sala ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 136 068 | 299 332 | 197 125 | 114 070 | 20 524 | 96 223 |
| Summa anläggningstillgångar | 24 572 | 22 015 | 28 458 | 129 262 | 131 816 | 120 870 |
| Summa tillgångar | 160 640 | 321 347 | 225 583 | 243 332 | 152 340 | 217 093 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 60 369 | 101 247 | 65 549 | 47 952 | 43 465 | 113 924 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 71 969 | 145 887 | 74 550 | 74 952 | 83 965 | 154 424 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 25 722 | 86 789 | −24 427 | 17 347 | −100 005 | −5 706 |
| Summa eget kapital | 88 671 | 175 460 | 151 033 | 168 380 | 68 375 | 62 669 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 893 000 | 1 004 000 | 604 651 | 541 366 | 30 033 | 124 845 |
| Rörelseresultat | 33 257 | 143 379 | −68 991 | 25 529 | −102 133 | −5 747 |
| EBITDA | 34 144 | 145 936 | −66 434 | 32 725 | −91 187 | 5 199 |
| Resultat före skatt | 33 282 | 110 221 | −24 427 | 24 975 | −100 005 | −5 706 |
| Årets resultat | 25 722 | 86 789 | −24 427 | 17 347 | −100 005 | −5 706 |
| Personalkostnader | 391 868 | 279 208 | 200 245 | 205 707 | 47 105 | 18 582 |
| Avskrivningar | 887 | 2 557 | 2 557 | 7 196 | 10 946 | 10 946 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Teknik och Bygg Konsult i Sala AB
Översikt
Teknik och Bygg Konsult i Sala AB (org.nr 559086-5845) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Sala. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 124 845 kr, vilket är 316 % mer än året innan (30 033 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 32,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 5 706 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 124 845 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 217 093 kr och det egna kapitalet 62 669 kr (soliditet 28,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.