Vafo Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 700 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 299 588 | 2 984 914 | 2 993 833 | 4 672 765 | 5 236 045 | 3 963 731 | 3 337 529 |
| Summa anläggningstillgångar | 43 312 | 150 000 | 270 000 | 390 000 | 350 000 | 650 000 | 740 000 |
| Summa tillgångar | 2 342 900 | 3 134 914 | 3 263 833 | 5 062 765 | 5 586 045 | 4 613 731 | 4 077 529 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 044 887 | 1 389 228 | 1 199 560 | 1 198 272 | 1 062 540 | 740 288 | 658 904 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 044 887 | 1 389 228 | 1 199 560 | 1 198 272 | 1 062 540 | 740 288 | 658 904 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 874 494 | 1 072 673 | 1 018 587 | 1 800 220 | 1 284 011 | 209 939 | 345 182 |
| Summa eget kapital | 1 298 013 | 1 745 686 | 2 064 273 | 3 864 493 | 4 523 505 | 3 873 443 | 3 418 625 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 6 334 000 | 7 467 000 | 8 665 000 | 9 842 000 | 8 171 000 | 7 516 000 | 7 336 000 |
| Rörelseresultat | 1 128 525 | 1 379 612 | 1 307 858 | 2 276 810 | 1 615 486 | 198 496 | 405 638 |
| EBITDA | 1 132 857 | 1 379 612 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 1 126 532 | 1 371 025 | 1 299 213 | 2 274 331 | 1 625 540 | 274 497 | 442 352 |
| Årets resultat | 874 494 | 1 072 673 | 1 018 587 | 1 800 220 | 1 284 011 | 209 939 | 345 182 |
| Personalkostnader | 3 229 159 | 3 600 578 | 3 771 380 | 3 279 753 | 3 106 213 | 2 103 890 | 1 768 373 |
| Avskrivningar | 4 332 | 0 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 700 000 | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vafo Måleri AB
Översikt
Vafo Måleri AB (org.nr 559085-4856) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Vällingby. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 336 000 kr, vilket är 2,4 % mindre än året innan (7 516 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 345 182 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 2 445 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 077 529 kr och det egna kapitalet 3 418 625 kr (soliditet 83,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.