ByABBE Hair & Make-up ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 76 210 | 45 178 | 74 859 | 199 837 | 207 923 | 236 187 | 169 950 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 76 210 | 45 178 | 74 859 | 199 837 | 207 923 | 236 187 | 169 950 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 70 798 | 111 367 | 66 050 | 96 175 | 70 397 | 49 730 | 41 635 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 70 798 | 111 367 | 66 050 | 96 175 | 70 397 | 49 730 | 41 635 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −26 308 | −71 601 | 74 998 | 94 853 | 33 863 | 48 932 | −58 142 |
| Summa eget kapital | 5 412 | −66 189 | 8 809 | 103 662 | 137 526 | 186 457 | 128 315 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 169 800 | 416 987 | 349 788 | 473 758 | 515 371 | 484 427 | 536 299 |
| Rörelseresultat | −26 314 | −70 956 | 76 132 | 108 787 | 42 822 | 64 298 | −54 713 |
| Resultat före skatt | −26 308 | −71 601 | 74 998 | 108 776 | 42 659 | 62 109 | −58 142 |
| Årets resultat | −26 308 | −71 601 | 74 998 | 94 853 | 33 863 | 48 932 | −58 142 |
| Personalkostnader | 135 412 | 341 556 | 12 775 | 8 118 | 148 699 | 25 998 | 189 168 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ByABBE Hair & Make-up AB
Översikt
ByABBE Hair & Make-up AB (org.nr 559083-8743) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 536 299 kr, vilket är 10,7 % mer än året innan (484 427 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 58 142 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 484 427 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 169 950 kr och det egna kapitalet 128 315 kr (soliditet 75,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.