AB Harmacy ITAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 308 811 | 234 435 | 187 023 | 243 143 | 241 387 | 198 438 | 124 778 | 178 009 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 308 811 | 234 435 | 187 023 | 243 143 | 241 387 | 198 438 | 124 778 | 178 009 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 13 240 | 10 837 | 20 967 | 26 286 | 37 018 | 26 943 | 0 | 3 513 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 13 240 | 10 837 | 20 967 | 26 286 | 37 018 | 26 943 | 0 | 3 513 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 177 056 | 98 027 | 92 458 | 110 800 | 107 513 | 87 126 | 53 283 | 49 717 |
| Summa eget kapital | 295 571 | 223 598 | 166 056 | 216 857 | 204 369 | 171 495 | 124 778 | 174 496 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 252 536 | 142 877 | 148 652 | 166 997 | 156 176 | 124 451 | 106 155 | 97 076 |
| Rörelseresultat | 227 224 | 124 714 | 117 645 | 139 545 | 135 378 | 109 291 | 66 330 | 62 111 |
| Resultat före skatt | 227 180 | 124 714 | 117 645 | 139 545 | 135 399 | 109 639 | 66 946 | 62 511 |
| Årets resultat | 177 056 | 98 027 | 92 458 | 110 800 | 107 513 | 87 126 | 53 283 | 49 717 |
| Personalkostnader | — | — | 1 109 | 1 196 | 400 | 0 | 328 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 60 000 | 120 000 | 120 000 | 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: AB Harmacy IT
Översikt
AB Harmacy IT (org.nr 559083-6325) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 97 076 kr, vilket är 8,6 % mindre än året innan (106 155 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 49 717 kr (51,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 178 009 kr och det egna kapitalet 174 496 kr (soliditet 98,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.