Purasell Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 876 571 | 1 092 322 | 988 160 | 698 097 | 308 470 | 356 758 |
| Summa anläggningstillgångar | 57 337 | 66 337 | 87 087 | 222 300 | 316 750 | 336 750 |
| Summa tillgångar | 933 908 | 1 158 659 | 1 075 247 | 920 397 | 625 220 | 693 508 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 496 319 | 1 002 366 | 996 356 | 830 715 | 542 709 | 605 669 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 496 319 | 1 002 366 | 996 356 | 830 715 | 542 709 | 605 669 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 303 422 | −31 296 | −77 402 | −39 209 | −7 171 | 5 328 |
| Summa eget kapital | 437 589 | 156 293 | 78 891 | 89 682 | 82 511 | 87 839 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 511 000 | 2 129 000 | 75 000 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 404 784 | −29 400 | −76 681 | −40 350 | −1 574 | 19 031 |
| EBITDA | 420 784 | −13 400 | −60 681 | −24 350 | 7 763 | 19 031 |
| Resultat före skatt | 400 665 | −30 631 | −77 402 | −39 209 | −7 171 | 5 328 |
| Årets resultat | 303 422 | −31 296 | −77 402 | −39 209 | −7 171 | 5 328 |
| Personalkostnader | 935 185 | 916 638 | 50 103 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 16 000 | 9 337 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Purasell Holding AB
Översikt
Purasell Holding AB (org.nr 559083-5137) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 328 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 693 508 kr och det egna kapitalet 87 839 kr (soliditet 12,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.