TYR Solskydd ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 168 486 | 101 750 | 160 197 | 192 731 | 185 676 | 188 196 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 733 | 57 563 | 39 590 | 74 347 | 36 397 | 25 198 |
| Summa tillgångar | 179 219 | 159 313 | 199 787 | 267 078 | 222 073 | 213 394 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 46 273 | 26 801 | 59 001 | 129 872 | 144 984 | 109 325 |
| Långfristiga skulder | 76 182 | 74 875 | 82 433 | 104 454 | 203 338 | 38 369 |
| Summa skulder | 122 455 | 101 676 | 141 434 | 234 326 | 348 322 | 147 694 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 691 | 873 | 716 | −35 160 | −159 000 | 191 948 |
| Summa eget kapital | 56 764 | 57 637 | 58 353 | 32 752 | −126 249 | 65 700 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 055 151 | 1 112 508 | 1 182 733 | 1 402 934 | 1 842 608 | 1 907 291 |
| Rörelseresultat | 12 534 | 11 264 | 12 764 | −19 683 | −142 522 | 204 485 |
| EBITDA | 18 134 | 28 634 | 30 737 | 1 556 | −124 902 | 215 684 |
| Resultat före skatt | 10 102 | 1 221 | 1 377 | −35 160 | −159 000 | 191 948 |
| Årets resultat | 7 691 | 873 | 716 | −35 160 | −159 000 | 191 948 |
| Personalkostnader | 266 884 | 306 992 | 398 469 | 343 232 | 716 433 | 580 203 |
| Avskrivningar | 5 600 | 17 370 | 17 973 | 21 239 | 17 620 | 11 199 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: TYR Solskydd AB
Översikt
TYR Solskydd AB (org.nr 559082-6243) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Skepplanda. Bransch enligt SCB: glasmästeriarbeten (SNI 43342).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 907 291 kr, vilket är 3,5 % mer än året innan (1 842 608 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 191 948 kr (10,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 907 291 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 213 394 kr och det egna kapitalet 65 700 kr (soliditet 30,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.