Endurion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 063 194 | 1 953 712 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 096 400 | 253 288 |
| Summa tillgångar | 3 159 594 | 2 207 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 272 959 | 305 891 |
| Långfristiga skulder | 24 704 | 0 |
| Summa skulder | 1 327 663 | 715 891 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 66 283 | 659 178 |
| Summa eget kapital | 1 831 931 | 1 491 109 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 473 847 | 4 084 888 |
| Rörelseresultat | 82 401 | −53 798 |
| EBITDA | 105 601 | −53 798 |
| Resultat före skatt | 94 340 | 805 936 |
| Årets resultat | 66 283 | 659 178 |
| Personalkostnader | 2 419 127 | 2 195 233 |
| Avskrivningar | 23 200 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 8 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Endurion AB
Översikt
Endurion AB (org.nr 559082-5906) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 084 888 kr, vilket är 8,7 % mindre än året innan (4 473 847 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 659 178 kr (16,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 583 555 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 207 000 kr och det egna kapitalet 1 491 109 kr (soliditet 67,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.