Lövgärdet Konditori ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2019Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2019
| 2018 | 2019 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 675 137 | 559 692 |
| Summa anläggningstillgångar | 920 084 | 608 589 |
| Summa tillgångar | 1 595 221 | 1 168 281 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 30 714 | 77 768 |
| Långfristiga skulder | 3 760 854 | 4 127 449 |
| Summa skulder | 3 791 568 | 4 205 217 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −924 572 | −840 588 |
| Summa eget kapital | −2 196 347 | −3 036 936 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 109 205 | 3 071 003 |
| Rörelseresultat | −924 277 | −782 115 |
| EBITDA | −619 982 | −477 820 |
| Resultat före skatt | −924 519 | −841 059 |
| Årets resultat | −924 572 | −840 588 |
| Personalkostnader | 1 539 080 | 2 015 604 |
| Avskrivningar | 304 295 | 304 295 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lövgärdet Konditori AB
Översikt
Lövgärdet Konditori AB (org.nr 559081-2144) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Angered. Bransch enligt SCB: tillverkning av kex och konserverade bakverk (SNI 10722).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2019 var 3 071 003 kr, vilket är 45,6 % mer än året innan (2 109 205 kr). Räkenskapsåret 2019 gav en förlust på 840 588 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2019 (−3 036 936 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning. Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2019.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.