Lantz i Åre ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 20 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 203 683 | 243 581 | 275 713 | 242 154 | 339 416 | 243 567 | 304 913 | 271 266 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 39 538 | 30 671 | 21 804 | 12 937 | 4 070 | 0 |
| Summa tillgångar | 203 683 | 243 581 | 315 251 | 272 825 | 361 220 | 256 504 | 308 983 | 271 266 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 111 018 | 110 745 | 113 548 | 92 350 | 181 896 | 127 043 | 151 617 | 157 766 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 111 018 | 110 745 | 122 052 | 100 854 | 190 400 | 133 020 | 161 664 | 157 766 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 38 329 | 82 171 | 83 363 | 58 771 | 58 849 | 72 664 | 93 835 | 16 181 |
| Summa eget kapital | 92 665 | 132 836 | 193 199 | 171 971 | 170 820 | 123 484 | 147 319 | 113 500 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 801 000 | 769 000 | 914 000 | 911 000 | 1 182 000 | 1 467 000 | 1 483 000 | 1 342 000 |
| Rörelseresultat | 49 190 | 104 814 | 115 821 | 75 620 | 76 337 | 91 528 | 126 805 | 12 222 |
| EBITDA | — | — | 120 618 | 84 487 | 85 204 | 100 395 | 135 672 | 16 292 |
| Resultat före skatt | 49 188 | 104 587 | 107 127 | 75 582 | 76 321 | 94 273 | 122 969 | 22 301 |
| Årets resultat | 38 329 | 82 171 | 83 363 | 58 771 | 58 849 | 72 664 | 93 835 | 16 181 |
| Personalkostnader | 484 040 | 434 121 | 440 766 | 579 880 | 756 257 | 974 001 | 981 398 | 949 726 |
| Avskrivningar | — | — | 4 797 | 8 867 | 8 867 | 8 867 | 8 867 | 4 070 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 23 000 | 80 000 | 60 000 | 120 000 | 70 000 | 50 000 | 20 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lantz i Åre AB
Översikt
Lantz i Åre AB (org.nr 559081-0700) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Åre. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 342 000 kr, vilket är 9,5 % mindre än året innan (1 483 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 16 181 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 671 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 271 266 kr och det egna kapitalet 113 500 kr (soliditet 41,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 20 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.