Stenhus Örebro Expeditören 13&17 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 634 373 | 10 000 406 | 8 841 372 | 7 942 386 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 651 983 | 26 786 928 | 25 242 671 | 25 275 051 |
| Summa tillgångar | 38 286 356 | 36 787 334 | 34 084 043 | 33 217 437 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 418 878 | 2 826 848 | 1 053 366 | 975 826 |
| Långfristiga skulder | 23 312 500 | 21 812 500 | 21 871 000 | 21 535 000 |
| Summa skulder | 26 148 647 | 25 056 617 | 23 341 635 | 22 928 095 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 010 303 | −406 992 | −988 309 | −453 066 |
| Summa eget kapital | 12 137 709 | 11 730 717 | 10 742 408 | 10 289 342 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 121 000 | 3 789 000 | 896 000 | 1 828 000 |
| Rörelseresultat | 2 324 489 | 936 058 | −1 522 595 | −215 379 |
| EBITDA | 2 897 214 | 1 939 351 | −556 855 | 809 121 |
| Resultat före skatt | 1 198 670 | −481 437 | −986 478 | −445 318 |
| Årets resultat | 1 010 303 | −406 992 | −988 309 | −453 066 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 572 725 | 1 003 293 | 965 740 | 1 024 500 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stenhus Örebro Expeditören 13&17 AB
Översikt
Stenhus Örebro Expeditören 13&17 AB (org.nr 559080-1535) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 828 000 kr, vilket är 104 % mer än året innan (896 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 453 066 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 33 217 437 kr och det egna kapitalet 10 289 342 kr (soliditet 31,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.