Olive & Crown ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 985 401 | 1 321 803 | 740 902 |
| Summa anläggningstillgångar | 375 000 | 300 000 | 775 000 |
| Summa tillgångar | 1 360 401 | 1 621 803 | 1 515 902 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 13 581 | 226 011 | 108 760 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 13 581 | 226 011 | 108 760 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 159 543 | 48 972 | 11 350 |
| Summa eget kapital | 1 346 820 | 1 395 792 | 1 407 142 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 097 850 | 759 750 | 713 350 |
| Rörelseresultat | 199 429 | 62 784 | 14 551 |
| EBITDA | 274 429 | 137 784 | 89 551 |
| Resultat före skatt | 199 429 | 62 784 | 14 551 |
| Årets resultat | 159 543 | 48 972 | 11 350 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 75 000 | 75 000 | 75 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Olive & Crown AB
Översikt
Olive & Crown AB (org.nr 559080-0529) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 713 350 kr, vilket är 6,1 % mindre än året innan (759 750 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 11 350 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 515 902 kr och det egna kapitalet 1 407 142 kr (soliditet 92,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.