Vasastadens Snickartjänst AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 35 906 | 49 054 | 479 671 | 788 561 | 577 901 | 366 876 | 48 910 |
| Summa anläggningstillgångar | 119 000 | 102 000 | 85 000 | 68 000 | 259 800 | 219 600 | 17 400 |
| Summa tillgångar | 154 906 | 151 054 | 564 671 | 856 561 | 837 701 | 586 476 | 66 310 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 104 731 | 91 033 | 467 390 | 551 088 | 685 855 | 773 890 | 456 332 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 104 731 | 91 033 | 467 390 | 601 088 | 685 855 | 773 890 | 456 332 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −152 959 | 9 846 | 77 260 | 158 192 | −103 627 | −339 260 | −202 608 |
| Summa eget kapital | 50 175 | 60 021 | 97 281 | 255 473 | 151 846 | −187 414 | −390 022 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 220 071 | 663 385 | 1 914 615 | 5 635 359 | 3 202 881 | 2 434 650 | 1 181 278 |
| Rörelseresultat | −205 003 | 12 381 | 78 402 | 251 884 | −141 404 | −344 203 | −189 053 |
| EBITDA | −188 003 | 29 381 | 95 402 | 268 884 | −101 204 | −304 003 | −166 853 |
| Resultat före skatt | −152 959 | 9 846 | 77 260 | 192 413 | −103 627 | −339 260 | −202 608 |
| Årets resultat | −152 959 | 9 846 | 77 260 | 158 192 | −103 627 | −339 260 | −202 608 |
| Personalkostnader | — | — | — | 203 070 | 150 829 | 2 603 | 94 731 |
| Avskrivningar | 17 000 | 17 000 | 17 000 | 17 000 | 40 200 | 40 200 | 22 200 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vasastadens Snickartjänst Aktiebolag
Översikt
Vasastadens Snickartjänst Aktiebolag (org.nr 559079-8327) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 181 278 kr, vilket är 51,5 % mindre än året innan (2 434 650 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 202 608 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−390 022 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.