Årsta Rör ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2022
| 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 860 220 | 751 560 | 986 015 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 115 967 |
| Summa tillgångar | 860 220 | 751 560 | 1 101 982 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 382 717 | 289 965 | 575 055 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 382 717 | 289 965 | 575 055 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 156 623 | −15 909 | 65 333 |
| Summa eget kapital | 477 503 | 461 595 | 526 927 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 145 000 | 1 982 000 | 2 289 000 |
| Rörelseresultat | 200 757 | −15 842 | 84 650 |
| EBITDA | — | — | 92 934 |
| Resultat före skatt | 200 681 | −15 909 | 84 725 |
| Årets resultat | 156 623 | −15 909 | 65 333 |
| Personalkostnader | 718 900 | 752 017 | 697 384 |
| Avskrivningar | — | — | 8 284 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Årsta Rör AB
Översikt
Årsta Rör AB (org.nr 559079-6842) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 2 289 000 kr, vilket är 15,5 % mer än året innan (1 982 000 kr). Från 2020 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,3 % per år. Årets resultat 2022 var en vinst på 65 333 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 289 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 1 101 982 kr och det egna kapitalet 526 927 kr (soliditet 47,8 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.