Hudhälsan i Lomma ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 169 551 | 187 421 | 193 333 | 189 050 | 175 191 | 176 794 |
| Summa anläggningstillgångar | 67 792 | 55 322 | 42 852 | 43 758 | 29 802 | 15 846 |
| Summa tillgångar | 237 343 | 242 743 | 236 185 | 232 808 | 204 993 | 192 640 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 130 449 | 148 033 | 152 630 | 158 944 | 126 964 | 114 376 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 130 449 | 148 033 | 152 630 | 158 944 | 126 964 | 114 376 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 11 282 | −12 184 | −11 155 | −9 691 | −45 835 | 235 |
| Summa eget kapital | 106 894 | 94 710 | 83 555 | 73 864 | 78 029 | 78 264 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 521 000 | 547 000 | 581 000 | 591 000 | 562 000 | 576 000 |
| Rörelseresultat | 11 283 | −12 066 | −11 163 | −9 786 | −45 729 | 162 |
| EBITDA | 23 753 | 404 | 1 307 | 4 170 | −31 773 | 14 118 |
| Resultat före skatt | 11 282 | −12 184 | −11 155 | −9 691 | −45 835 | 235 |
| Årets resultat | 11 282 | −12 184 | −11 155 | −9 691 | −45 835 | 235 |
| Personalkostnader | 326 124 | 337 941 | 333 497 | 328 890 | 331 455 | 326 080 |
| Avskrivningar | 12 470 | 12 470 | 12 470 | 13 956 | 13 956 | 13 956 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hudhälsan i Lomma AB
Översikt
Hudhälsan i Lomma AB (org.nr 559079-6040) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Lomma. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 576 000 kr, vilket är 2,5 % mer än året innan (562 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 235 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 576 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 192 640 kr och det egna kapitalet 78 264 kr (soliditet 40,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.