Sunkans Bil ABAktiv

559079-6016AktiebolagRegistrerat 2016ROMAKLOSTER

Finansiell översikt

16 160 kr−84,8%
Omsättning 2020
−84,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2020
050 tusen100 tusen150 tusen20192020

Nyckeltal

2020
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen20192020
Sammanställning av årsredovisningar2019–2020
20192020
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar344 497207 226
Summa anläggningstillgångar107 69928 013
Summa tillgångar452 196235 239
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder87 96292 002
Långfristiga skulder269 100143 338
Summa skulder357 062230 000
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)39 886−100 575
Summa eget kapital95 1345 239
Resultaträkning
Nettoomsättning106 34716 160
Rörelseresultat45 987−95 235
EBITDA57 247−15 549
Resultat före skatt45 987−95 235
Årets resultat39 886−100 575
Personalkostnader——
Avskrivningar11 26079 686
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Sunkans Bil AB

Översikt

Sunkans Bil AB (org.nr 559079-6016) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Romakloster. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 16 160 kr, vilket är 84,8 % mindre än året innan (106 347 kr). Räkenskapsåret 2020 gav en förlust på 100 575 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 235 239 kr och det egna kapitalet 5 239 kr (soliditet 2,2 %).

Värt att notera

Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning. Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i ROMAKLOSTER