Svärdsjö Tankställe ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 351 372 | 357 344 | 389 671 | 410 912 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 487 023 | 1 374 943 | 1 262 863 | 1 150 783 |
| Summa tillgångar | 1 838 000 | 1 732 000 | 1 652 534 | 1 561 695 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 137 299 | 171 425 | 156 838 | 133 623 |
| Långfristiga skulder | 694 800 | 568 600 | 492 400 | 416 200 |
| Summa skulder | 908 266 | 795 238 | 704 738 | 605 323 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 12 732 | 7 028 | 11 034 | 8 575 |
| Summa eget kapital | 929 734 | 936 762 | 947 796 | 956 372 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 328 000 | 321 000 | 326 000 | 329 000 |
| Rörelseresultat | 50 218 | 25 598 | 51 821 | 37 978 |
| EBITDA | 162 298 | 137 678 | 163 901 | 150 058 |
| Resultat före skatt | 16 258 | 8 649 | 14 266 | 11 077 |
| Årets resultat | 12 732 | 7 028 | 11 034 | 8 575 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 112 080 | 112 080 | 112 080 | 112 080 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Svärdsjö Tankställe AB
Översikt
Svärdsjö Tankställe AB (org.nr 559079-5778) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Svärdsjö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 329 000 kr, vilket är 0,9 % mer än året innan (326 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 8 575 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 561 695 kr och det egna kapitalet 956 372 kr (soliditet 61,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.