KVA Riv & Håltagning i Örebro ABAktiv

559079-4482AktiebolagRegistrerat 2016ÖREBRO

Finansiell översikt

44 471 000 kr+246,2%
Omsättning 2025
+417,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
020 mn40 mn60 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn20212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2023

Föreslagen utdelning 2 000 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar281 17065 6042 597 9614 922 7807 539 203
Summa anläggningstillgångar———918 8771 683 214
Summa tillgångar281 17065 6042 597 9615 841 6579 222 417
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder16 61015 000522 9105 688 1187 698 111
Långfristiga skulder213 6440———
Summa skulder230 25415 000522 9105 688 1187 986 111
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−11 915−3132 024 44778 4881 082 767
Summa eget kapital50 91650 6042 075 051153 5391 236 306
Resultaträkning
Nettoomsättning62 00002 563 00012 846 00044 471 000
Rörelseresultat−75 915−32 3132 542 007130 3831 805 574
EBITDA———202 6422 115 523
Resultat före skatt−11 915−3132 542 357109 1241 407 756
Årets resultat−11 915−3132 024 44778 4881 082 767
Personalkostnader———5 000 94215 801 008
Avskrivningar———72 259309 949
Övriga nyckeltal
Anställda———1836
Föreslagen utdelning——2 000 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: KVA Riv & Håltagning i Örebro AB

Översikt

KVA Riv & Håltagning i Örebro AB (org.nr 559079-4482) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Örebro.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 44 471 000 kr, vilket är 246 % mer än året innan (12 846 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 418 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 082 767 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 36 (året innan: 18). Nettoomsättningen per anställd var 1 235 306 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 222 417 kr och det egna kapitalet 1 236 306 kr (soliditet 13,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag