Tännäs 12 ABAktiv

559079-3740AktiebolagRegistrerat 2016TÄNNÄS

Finansiell översikt

2 340 000 kr+42,1%
Omsättning 2025
+4,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar4 922 0014 978 1995 094 6825 088 9484 846 0505 011 178
Summa anläggningstillgångar391 260303 288234 770245 767268 319330 024
Summa tillgångar5 313 2615 281 4875 329 4525 334 7155 114 3695 341 202
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder174 472151 992172 811171 222144 355252 830
Långfristiga skulder934 155923 281938 899875 042587 347616 371
Summa skulder1 108 6271 075 2731 111 7101 046 264731 702869 201
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)99 5521 58011 52870 70994 21689 334
Summa eget kapital4 204 6344 206 2144 217 7424 288 4514 382 6674 472 001
Resultaträkning
Nettoomsättning1 856 0001 639 0001 443 0001 612 0001 647 0002 340 000
Rörelseresultat123 8879 96156 34172 333110 234143 184
EBITDA198 63097 933124 859140 986151 464187 917
Resultat före skatt99 5521 58011 52870 70994 216103 063
Årets resultat99 5521 58011 52870 70994 21689 334
Personalkostnader594 928591 055582 816584 216657 168665 454
Avskrivningar74 74387 97268 51868 65341 23044 733
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Tännäs 12 AB

Översikt

Tännäs 12 AB (org.nr 559079-3740) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Tännäs. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 340 000 kr, vilket är 42,1 % mer än året innan (1 647 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 89 334 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 340 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 341 202 kr och det egna kapitalet 4 472 001 kr (soliditet 83,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i TÄNNÄS