Värends Kontorslokaler ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 980 656 | 1 268 012 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 887 436 | 9 521 839 |
| Summa tillgångar | 10 868 092 | 10 789 851 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 044 482 | 1 072 683 |
| Långfristiga skulder | 8 628 000 | 8 448 000 |
| Summa skulder | 9 672 482 | 9 520 683 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 139 852 | 73 558 |
| Summa eget kapital | 1 195 610 | 1 269 168 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 215 000 | 1 263 000 |
| Rörelseresultat | 339 791 | 247 207 |
| EBITDA | 705 387 | 612 803 |
| Resultat före skatt | 176 629 | 92 625 |
| Årets resultat | 139 852 | 73 558 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 365 596 | 365 596 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Värends Kontorslokaler AB
Översikt
Värends Kontorslokaler AB (org.nr 559079-0555) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 263 000 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (1 215 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 73 558 kr (5,8 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 10 789 851 kr och det egna kapitalet 1 269 168 kr (soliditet 11,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.