Söderlund Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 233 000 | 159 340 | 128 396 | 110 909 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 1 695 940 | 1 502 852 | 1 415 352 |
| Summa tillgångar | 3 233 000 | 1 855 280 | 1 631 248 | 1 526 261 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 41 481 | 30 280 | 35 466 |
| Långfristiga skulder | 994 046 | 172 788 | 43 058 | 43 058 |
| Summa skulder | 994 046 | 214 269 | 73 338 | 78 524 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 952 525 | −247 944 | 116 899 | 89 827 |
| Summa eget kapital | 2 238 954 | 1 641 011 | 1 557 910 | 1 447 737 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 3 000 | 199 000 | 248 000 |
| Rörelseresultat | −236 214 | −247 844 | 48 755 | −106 758 |
| EBITDA | −236 214 | −229 964 | 94 396 | −19 258 |
| Resultat före skatt | 1 952 525 | −247 944 | 116 899 | 89 827 |
| Årets resultat | 1 952 525 | −247 944 | 116 899 | 89 827 |
| Personalkostnader | — | — | 33 912 | 24 417 |
| Avskrivningar | 0 | 17 880 | 45 641 | 87 500 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Söderlund Invest AB
Översikt
Söderlund Invest AB (org.nr 559079-0449) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Husum. Bransch enligt SCB: drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 248 000 kr, vilket är 24,6 % mer än året innan (199 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 89 827 kr (36,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 526 261 kr och det egna kapitalet 1 447 737 kr (soliditet 94,9 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.