Fastigheten Mjölet 4 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 2 201 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 886 852 | 3 201 668 | 3 596 596 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 751 506 | 4 539 647 | 4 327 788 |
| Summa tillgångar | 7 638 358 | 7 741 315 | 7 924 384 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 850 586 | 714 892 | 785 419 |
| Långfristiga skulder | 5 312 500 | 5 100 000 | 4 887 500 |
| Summa skulder | 6 163 086 | 5 944 892 | 5 672 919 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 364 940 | 321 151 | 455 042 |
| Summa eget kapital | 1 475 272 | 1 796 423 | 2 251 465 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 910 000 | 922 000 | 960 000 |
| Rörelseresultat | 583 466 | 639 585 | 657 826 |
| EBITDA | 792 051 | 851 444 | 869 685 |
| Resultat före skatt | 464 653 | 404 857 | 574 128 |
| Årets resultat | 364 940 | 321 151 | 455 042 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 208 585 | 211 859 | 211 859 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 2 201 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fastigheten Mjölet 4 AB
Översikt
Fastigheten Mjölet 4 AB (org.nr 559078-9185) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kristianstad. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 960 000 kr, vilket är 4,1 % mer än året innan (922 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 455 042 kr (47,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 7 924 384 kr och det egna kapitalet 2 251 465 kr (soliditet 28,4 %). Årsredovisningen för 2023 föreslår en utdelning på 2 201 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.