Tina Löfstrand klink ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 292 194 | 1 860 942 | 2 473 555 | 3 089 872 | 2 631 516 |
| Summa anläggningstillgångar | 655 675 | 883 361 | 1 115 147 | 1 588 000 | 2 588 000 |
| Summa tillgångar | 2 947 869 | 2 744 303 | 3 588 702 | 4 677 872 | 5 219 516 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 301 974 | 606 492 | 1 067 483 | 1 791 964 | 2 339 790 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 301 974 | 606 492 | 1 067 483 | 1 791 964 | 2 339 790 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 540 485 | 687 166 | 578 407 | 631 689 | 203 319 |
| Summa eget kapital | 1 645 895 | 2 137 811 | 2 521 219 | 2 885 908 | 2 879 726 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 254 486 | 2 448 592 | 2 675 566 | 2 455 815 | 2 004 714 |
| Rörelseresultat | 695 926 | 811 929 | 709 715 | 799 950 | 213 454 |
| EBITDA | 702 295 | 824 243 | 717 929 | 807 097 | 213 454 |
| Resultat före skatt | 694 904 | 810 517 | 710 550 | 834 888 | 256 265 |
| Årets resultat | 540 485 | 687 166 | 578 407 | 631 689 | 203 319 |
| Personalkostnader | 322 112 | 636 291 | 854 084 | 828 668 | 883 812 |
| Avskrivningar | 6 369 | 12 314 | 8 214 | 7 147 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | −195 000 | 267 000 | 209 500 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tina Löfstrand klink AB
Översikt
Tina Löfstrand klink AB (org.nr 559078-9151) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Nynäshamn. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 004 714 kr, vilket är 18,4 % mindre än året innan (2 455 815 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 203 319 kr (10,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 004 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 219 516 kr och det egna kapitalet 2 879 726 kr (soliditet 55,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.