Nordisk Schakt Infrastruktur ABAktiv

559078-8716AktiebolagRegistrerat 2016SVANSKOG

Finansiell översikt

26 827 904 kr+90,7%
Omsättning 2024/25
+90,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023/24–2024/25
010 mn20 mn30 mn2023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
2023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 852 9306 653 320
Summa anläggningstillgångar131 467197 587
Summa tillgångar3 984 3976 850 907
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 957 7155 431 917
Långfristiga skulder——
Summa skulder2 985 9885 602 835
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)206 220249 663
Summa eget kapital998 4091 248 072
Resultaträkning
Nettoomsättning14 070 08926 827 904
Rörelseresultat291 912465 503
EBITDA307 865499 383
Resultat före skatt259 862321 081
Årets resultat206 220249 663
Personalkostnader1 0650
Avskrivningar15 95333 880
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Nordisk Schakt Infrastruktur AB

Översikt

Nordisk Schakt Infrastruktur AB (org.nr 559078-8716) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Svanskog. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 26 827 904 kr, vilket är 90,7 % mer än året innan (14 070 089 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 249 663 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 850 907 kr och det egna kapitalet 1 248 072 kr (soliditet 18,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag