Massageterapeut Anne Andersson i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 109 257 | 186 331 | 113 552 | 99 358 | 125 961 |
| Summa anläggningstillgångar | 24 944 | 214 707 | 197 884 | 189 879 | 169 297 |
| Summa tillgångar | 134 201 | 401 038 | 311 436 | 289 237 | 295 258 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 80 342 | 84 801 | 89 301 | 121 861 | 132 414 |
| Långfristiga skulder | 4 847 | 260 000 | 140 324 | 0 | — |
| Summa skulder | 85 189 | 344 801 | 229 625 | 121 861 | 132 414 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 740 | 7 225 | 25 574 | 85 565 | 95 468 |
| Summa eget kapital | 49 012 | 56 237 | 81 811 | 167 376 | 162 844 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 877 580 | 891 170 | 1 098 564 | 1 161 804 | 1 279 000 |
| Rörelseresultat | 2 273 | 10 119 | 45 442 | 116 519 | 127 309 |
| EBITDA | 13 528 | 21 739 | 62 265 | 124 524 | 147 891 |
| Resultat före skatt | 1 926 | 9 859 | 36 176 | 110 381 | 125 603 |
| Årets resultat | 740 | 7 225 | 25 574 | 85 565 | 95 468 |
| Personalkostnader | 556 542 | 527 814 | 555 322 | 606 950 | 543 477 |
| Avskrivningar | 11 255 | 11 620 | 16 823 | 8 005 | 20 582 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Massageterapeut Anne Andersson i Stockholm AB
Översikt
Massageterapeut Anne Andersson i Stockholm AB (org.nr 559078-8419) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 279 000 kr, vilket är 10,1 % mer än året innan (1 161 804 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 95 468 kr (7,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 279 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 295 258 kr och det egna kapitalet 162 844 kr (soliditet 55,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.