ModErma restaurangbemanning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 917 400 | 4 487 929 | 5 300 305 | 3 073 594 | 2 467 611 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Summa tillgångar | 1 917 400 | 4 487 929 | 5 400 305 | 3 173 594 | 2 567 611 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 846 253 | 2 241 473 | 2 939 527 | 1 568 372 | 1 213 836 |
| Långfristiga skulder | 0 | 235 | 255 | 255 | 356 |
| Summa skulder | 846 253 | 2 241 708 | 2 939 782 | 1 568 627 | 1 214 192 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 292 817 | 1 175 074 | 943 302 | 44 444 | 348 452 |
| Summa eget kapital | 1 071 147 | 2 246 221 | 2 460 523 | 1 604 967 | 1 353 419 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 317 828 | 11 879 061 | 14 170 613 | 8 638 529 | 6 772 925 |
| Rörelseresultat | 334 613 | 1 481 939 | 1 190 575 | 65 178 | 441 224 |
| Resultat före skatt | 334 613 | 1 481 939 | 1 190 320 | 59 943 | 441 318 |
| Årets resultat | 292 817 | 1 175 074 | 943 302 | 44 444 | 348 452 |
| Personalkostnader | 1 596 843 | 4 867 399 | 7 024 638 | 4 217 216 | 2 725 384 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 8 | 14 | 8 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | 729 000 | 0 | 600 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ModErma restaurangbemanning AB
Översikt
ModErma restaurangbemanning AB (org.nr 559077-9210) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 772 925 kr, vilket är 21,6 % mindre än året innan (8 638 529 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 348 452 kr (5,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 1 354 585 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 567 611 kr och det egna kapitalet 1 353 419 kr (soliditet 52,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.