Hogpack Bostäder ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 71 601 | 85 521 | 210 526 | 204 773 | 41 849 | 32 501 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 221 841 | 2 192 359 | 2 162 877 | 2 133 395 | 2 103 913 | 2 074 431 |
| Summa tillgångar | 2 293 442 | 2 277 880 | 2 373 403 | 2 338 168 | 2 145 762 | 2 106 932 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 42 890 | 37 669 | 56 302 | 56 514 | 58 232 | 74 033 |
| Långfristiga skulder | 2 210 349 | 2 182 353 | 2 259 186 | 2 217 186 | 1 976 186 | 1 934 186 |
| Summa skulder | 2 253 239 | 2 220 022 | 2 315 488 | 2 273 700 | 2 034 418 | 2 008 219 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −9 356 | 17 655 | 57 | 6 553 | 46 876 | −12 631 |
| Summa eget kapital | 40 203 | 57 858 | 57 915 | 64 468 | 111 344 | 98 713 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 141 000 | 160 000 | 279 000 | 161 000 | 22 000 | 180 000 |
| Rörelseresultat | 29 633 | 63 304 | 158 086 | 54 938 | −58 126 | 70 840 |
| EBITDA | 59 115 | 92 786 | 187 568 | 84 420 | −28 644 | 100 322 |
| Resultat före skatt | −9 356 | 19 936 | 57 | 8 256 | 59 038 | −12 631 |
| Årets resultat | −9 356 | 17 655 | 57 | 6 553 | 46 876 | −12 631 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 29 482 | 29 482 | 29 482 | 29 482 | 29 482 | 29 482 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hogpack Bostäder AB
Översikt
Hogpack Bostäder AB (org.nr 559077-6000) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Mörarp. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 180 000 kr, vilket är 718 % mer än året innan (22 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,0 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 12 631 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 106 932 kr och det egna kapitalet 98 713 kr (soliditet 4,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.