Eatit ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 747 350 | 7 157 302 | 2 160 127 | 6 138 663 | 10 846 740 |
| Summa anläggningstillgångar | 867 848 | 1 463 250 | 3 765 560 | 4 739 692 | 6 182 291 |
| Summa tillgångar | 4 615 198 | 8 620 552 | 5 925 687 | 10 878 354 | 17 029 031 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 178 397 | 453 024 | 1 362 349 | 2 922 908 | 5 066 626 |
| Långfristiga skulder | 377 500 | 258 311 | 2 758 311 | 2 921 667 | 3 750 005 |
| Summa skulder | 555 897 | 711 335 | 4 120 659 | 5 844 574 | 8 816 631 |
| Aktiekapital | 65 938 | 85 938 | 85 938 | 85 938 | 98 896 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 148 032 | −5 268 039 | −6 104 189 | −921 329 | 2 038 225 |
| Summa eget kapital | 4 059 301 | 7 909 217 | 1 805 028 | 5 033 780 | 8 212 400 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 441 000 | 2 186 000 | 8 248 626 | 19 735 963 | 36 612 110 |
| Rörelseresultat | −1 112 000 | −5 231 000 | −6 107 309 | −674 658 | 2 347 059 |
| EBITDA | −895 038 | −4 816 750 | −5 057 067 | 967 447 | 4 343 451 |
| Resultat före skatt | −1 148 019 | −5 268 039 | −6 104 189 | −921 329 | 2 038 225 |
| Årets resultat | −1 148 032 | −5 268 039 | −6 104 189 | −921 329 | 2 038 225 |
| Personalkostnader | 1 968 207 | 4 398 317 | 10 823 233 | 13 248 775 | 17 900 998 |
| Avskrivningar | 216 962 | 414 250 | 1 050 242 | 1 642 105 | 1 996 392 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 7 | 24 | 34 | 42 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Eatit AB
Översikt
Eatit AB (org.nr 559077-4336) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Hudiksvall. Bransch enligt SCB: annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 36 612 110 kr, vilket är 85,5 % mer än året innan (19 735 963 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 125 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 038 225 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 42 (året innan: 34). Nettoomsättningen per anställd var 871 717 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 029 031 kr och det egna kapitalet 8 212 400 kr (soliditet 48,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.