Kasia Lindahl ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 74 233 | 127 267 | 106 390 | 106 914 | 107 884 | 115 164 | 105 102 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 74 233 | 127 267 | 106 390 | 106 914 | 107 884 | 115 164 | 105 102 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 6 399 | 23 312 | 15 834 | 15 932 | 20 265 | 27 497 | 27 497 |
| Långfristiga skulder | 14 767 | 15 474 | 10 182 | 14 611 | 19 902 | 10 902 | 10 902 |
| Summa skulder | 21 166 | 38 786 | 26 016 | 30 543 | 40 167 | 38 399 | 38 399 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 957 | 35 413 | −8 107 | −4 002 | −8 654 | 9 048 | −10 062 |
| Summa eget kapital | 53 067 | 88 481 | 80 374 | 76 371 | 67 717 | 76 765 | 66 703 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 157 924 | 97 214 | 53 605 | 38 207 | 35 912 | 52 282 | 34 761 |
| Rörelseresultat | 1 387 | 45 428 | −8 107 | −4 002 | −8 654 | 9 048 | −10 062 |
| Resultat före skatt | 1 340 | 45 418 | −8 107 | −4 002 | −8 654 | 9 048 | −10 062 |
| Årets resultat | 957 | 35 413 | −8 107 | −4 002 | −8 654 | 9 048 | −10 062 |
| Personalkostnader | 111 206 | 5 863 | 7 844 | 14 703 | 25 983 | 14 400 | 24 017 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kasia Lindahl AB
Översikt
Kasia Lindahl AB (org.nr 559077-1761) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Segeltorp. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 34 761 kr, vilket är 33,5 % mindre än året innan (52 282 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 22,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 10 062 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 105 102 kr och det egna kapitalet 66 703 kr (soliditet 63,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.