Heavy MetAle ABAktiv

559077-1332AktiebolagRegistrerat 2016MARKARYD

Finansiell översikt

5 095 000 kr+54,3%
Omsättning 2025
+20,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
02 mn4 mn6 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20182019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning936 0001 361 0002 262 0003 301 0005 095 000
Årets resultat751−43 569−159 330163 651−778 785
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 436 4782 218 6221 607 1811 944 2962 192 523
Summa skulder1 289 9631 815 6761 363 5651 844 2952 292 523
Summa eget kapital146 515402 946243 616100 001−100 000
Anställda00125

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Heavy MetAle AB

Översikt

Heavy MetAle AB (org.nr 559077-1332) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Markaryd. Bransch enligt SCB: partihandel med drycker (SNI 46340).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 095 000 kr, vilket är 54,3 % mer än året innan (3 301 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 778 785 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 019 000 kr.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−100 000 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (200 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.