Wellness of Wasa ABAktiv

559076-8775AktiebolagRegistrerat 2016VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

1 011 000 kr+18,1%
Omsättning 2025
+4,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar316 266310 490385 285288 300271 400303 497266 350
Summa anläggningstillgångar78 00039 00000000
Summa tillgångar394 266349 490385 285288 300271 400303 497266 350
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder−5 185−15 10080 56324 16028 11066 14943 448
Långfristiga skulder125 00897 23258 80319 1130——
Summa skulder119 82382 132139 36643 27328 11066 14943 448
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)35 108−7 085−21 439−893−1 403−5 942−14 445
Summa eget kapital274 443267 358245 919245 027243 290237 348222 902
Resultaträkning
Nettoomsättning773 000799 000846 000798 000790 000856 0001 011 000
Rörelseresultat51 474−2 015−14 1611 134−1 598−6 423−5 659
EBITDA90 47436 98524 8391 134———
Resultat före skatt44 666−7 085−21 439−893−1 403−5 942−3 919
Årets resultat35 108−7 085−21 439−893−1 403−5 942−14 445
Personalkostnader7 37323 26346 58510 39917 59920 18417 137
Avskrivningar39 00039 00039 0000———
Övriga nyckeltal
Anställda———————
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Wellness of Wasa AB

Översikt

Wellness of Wasa AB (org.nr 559076-8775) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 011 000 kr, vilket är 18,1 % mer än året innan (856 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 14 445 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 266 350 kr och det egna kapitalet 222 902 kr (soliditet 83,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag