Stall Henessi ABAktiv

559076-8478AktiebolagRegistrerat 2016TYRINGE

Finansiell översikt

4 860 332 kr+122,3%
Omsättning 2025
+9,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar749 4321 425 040974 373406 8971 374 152
Summa anläggningstillgångar1 201 1611 506 8621 426 5042 756 4812 165 813
Summa tillgångar1 950 5932 931 9022 400 8773 163 3783 539 965
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder840 944771 429737 4221 196 6321 098 585
Långfristiga skulder432 1931 818 5641 627 7831 939 4421 929 766
Summa skulder1 273 1372 589 9932 365 2053 136 0743 028 351
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)432 472−335 546−456 238−258 367484 310
Summa eget kapital677 456341 90935 67227 304511 614
Resultaträkning
Nettoomsättning3 373 4372 381 5512 285 3932 186 5624 860 332
Rörelseresultat450 256−326 665−423 769−224 403512 839
EBITDA788 113911−36 761215 6201 280 147
Resultat före skatt446 620−335 546−456 238−258 367484 310
Årets resultat432 472−335 546−456 238−258 367484 310
Personalkostnader276 740173 45671 54757 861129 113
Avskrivningar337 857327 576387 008440 023767 308
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Stall Henessi AB

Översikt

Stall Henessi AB (org.nr 559076-8478) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Tyringe. Bransch enligt SCB: övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 860 332 kr, vilket är 122 % mer än året innan (2 186 562 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 484 310 kr (10,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 539 965 kr och det egna kapitalet 511 614 kr (soliditet 14,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag