West End Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 83 941 | 116 909 | 107 717 | 230 810 | 364 339 | 195 393 | 725 970 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 83 941 | 116 909 | 107 717 | 230 810 | 364 339 | 195 393 | 725 970 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | −13 825 | −18 191 | −18 231 | −1 595 | 24 932 | −1 595 | 41 045 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | −13 824 | −18 191 | −18 231 | −1 595 | 24 932 | −1 595 | 41 045 |
| Aktiekapital | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 15 302 | 37 335 | −9 151 | 106 456 | 108 798 | −142 419 | 487 937 |
| Summa eget kapital | 97 765 | 135 100 | 125 948 | 232 405 | 339 407 | 196 988 | 684 925 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 454 973 | 458 624 | 81 782 | 227 477 | 682 750 | 772 754 | 2 612 711 |
| Rörelseresultat | 15 421 | 47 645 | −9 151 | 131 971 | 137 192 | −142 287 | 585 597 |
| Resultat före skatt | 15 302 | 47 645 | −9 151 | 131 971 | 137 184 | −142 419 | 585 121 |
| Årets resultat | 15 302 | 37 335 | −9 151 | 106 456 | 108 798 | −142 419 | 487 937 |
| Personalkostnader | 45 997 | 60 453 | 0 | — | — | 16 384 | 99 897 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: West End Stockholm AB
Översikt
West End Stockholm AB (org.nr 559076-8064) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 612 711 kr, vilket är 238 % mer än året innan (772 754 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 33,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 487 937 kr (18,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 725 970 kr och det egna kapitalet 684 925 kr (soliditet 94,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.