MNDFL ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 540 006 | 351 009 | 103 887 | 52 719 | 137 046 | 122 796 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 987 | 6 587 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 570 993 | 357 596 | 103 887 | 52 719 | 137 046 | 122 796 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 121 400 | 33 287 | 50 082 | 10 086 | 6 349 | 6 835 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 402 561 | 33 287 | 50 082 | 10 086 | 6 349 | 6 835 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 111 796 | 245 877 | −20 504 | −11 172 | −31 936 | −14 736 |
| Summa eget kapital | 168 432 | 324 309 | 53 805 | 42 633 | 130 697 | 115 961 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 063 564 | 1 227 626 | 40 070 | 0 | 37 798 | 17 433 |
| Rörelseresultat | 197 355 | 35 300 | −20 504 | −11 112 | −31 910 | −14 763 |
| EBITDA | 221 755 | 59 700 | −20 504 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 145 365 | 316 257 | −20 504 | −11 172 | −31 936 | −14 736 |
| Årets resultat | 111 796 | 245 877 | −20 504 | −11 172 | −31 936 | −14 736 |
| Personalkostnader | 534 003 | 439 074 | 4 852 | −7 | 0 | — |
| Avskrivningar | 24 400 | 24 400 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MNDFL AB
Översikt
MNDFL AB (org.nr 559076-4808) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Mönsterås. Bransch enligt SCB: detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 17 433 kr, vilket är 53,9 % mindre än året innan (37 798 kr). Från 2018 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 61,5 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 14 736 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2020. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 122 796 kr och det egna kapitalet 115 961 kr (soliditet 94,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.