Bilingual By Music ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 92 685 | 85 484 | 111 344 | 180 797 | 171 229 | 94 415 | 177 803 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 92 685 | 85 484 | 111 344 | 180 797 | 171 229 | 94 415 | 177 803 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 32 770 | 32 769 | 39 395 | 53 693 | 55 293 | 26 798 | 57 764 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 32 770 | 32 769 | 39 395 | 53 693 | 55 293 | 26 798 | 57 764 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 9 897 | −7 200 | 19 234 | 55 155 | 58 833 | 11 681 | 52 422 |
| Summa eget kapital | 59 915 | 52 715 | 71 949 | 127 104 | 115 936 | 67 617 | 120 039 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 44 000 | 4 000 | 36 000 | 100 000 | 111 000 | 94 000 | 130 000 |
| Rörelseresultat | 10 932 | −7 200 | 22 354 | 69 416 | 74 035 | 15 389 | 66 158 |
| Resultat före skatt | 10 932 | −7 200 | 22 354 | 69 453 | 74 083 | 14 849 | 66 048 |
| Årets resultat | 9 897 | −7 200 | 19 234 | 55 155 | 58 833 | 11 681 | 52 422 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 7 000 | 13 806 | 22 595 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 70 000 | 60 000 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bilingual By Music AB
Översikt
Bilingual By Music AB (org.nr 559075-6333) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stocksund. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 130 000 kr, vilket är 38,3 % mer än året innan (94 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 52 422 kr (40,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 177 803 kr och det egna kapitalet 120 039 kr (soliditet 67,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.