Noor Studios ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 565 425 | 761 189 | 755 064 | 1 251 914 | 959 493 | 645 758 |
| Summa anläggningstillgångar | 13 725 | 21 737 | 0 | 53 099 | 241 920 | 230 741 |
| Summa tillgångar | 579 150 | 782 926 | 755 064 | 1 305 013 | 1 201 413 | 876 499 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 70 538 | 163 469 | 171 553 | 240 065 | 141 300 | 34 607 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 70 538 | 163 469 | 171 553 | 240 065 | 141 300 | 34 607 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 153 169 | 110 845 | −35 946 | 481 436 | 195 165 | −118 217 |
| Summa eget kapital | 508 612 | 619 457 | 583 511 | 1 064 948 | 1 060 113 | 841 892 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 371 000 | 1 392 000 | 1 013 000 | 1 514 000 | 1 097 000 | 802 000 |
| Rörelseresultat | 199 342 | 144 082 | −35 909 | 598 355 | 245 867 | −119 291 |
| EBITDA | 206 830 | 151 570 | −29 672 | 601 150 | 257 046 | −108 112 |
| Resultat före skatt | 199 315 | 143 640 | −35 946 | 599 447 | 248 459 | −118 217 |
| Årets resultat | 153 169 | 110 845 | −35 946 | 481 436 | 195 165 | −118 217 |
| Personalkostnader | 517 096 | 426 371 | 478 401 | 503 885 | 540 376 | 583 991 |
| Avskrivningar | 7 488 | 7 488 | 6 237 | 2 795 | 11 179 | 11 179 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 200 000 | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Noor Studios AB
Översikt
Noor Studios AB (org.nr 559075-2472) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Årsta. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 802 000 kr, vilket är 26,9 % mindre än året innan (1 097 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 118 217 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 802 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 876 499 kr och det egna kapitalet 841 892 kr (soliditet 96,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.