Dansakademien Norrköping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 394 000 | 7 344 000 | 8 408 000 | 9 192 000 |
| Årets resultat | −7 306 | 141 566 | 288 563 | 448 456 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 878 817 | 2 810 895 | 3 186 329 | 2 783 240 |
| Summa skulder | 1 763 327 | 2 553 839 | 2 640 710 | 2 089 165 |
| Summa eget kapital | 115 490 | 257 056 | 545 619 | 694 075 |
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 300 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Dansakademien Norrköping AB
Översikt
Dansakademien Norrköping AB (org.nr 559075-1284) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: övrig musik-, dans- och kulturell utbildning (SNI 85522).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 192 000 kr, vilket är 9,3 % mer än året innan (8 408 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 448 456 kr (4,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 313 143 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 783 240 kr och det egna kapitalet 694 075 kr (soliditet 24,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.