Stall Kristofer Jansson ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 673 | 15 340 | 339 | 119 338 | 18 917 | 53 029 | 7 285 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 455 | 20 018 | 12 581 | 4 744 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 28 128 | 35 358 | 12 920 | 124 082 | 18 917 | 53 029 | 7 285 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 42 541 | 53 474 | 0 | 89 811 | 3 830 | 49 696 | 11 724 |
| Långfristiga skulder | 826 | 75 324 | 114 423 | 82 418 | 4 870 | 1 149 | 456 |
| Summa skulder | 43 367 | 128 798 | 114 423 | 172 229 | 8 700 | 50 845 | 12 180 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −54 720 | −78 201 | −8 063 | 53 356 | 58 365 | −8 033 | −7 079 |
| Summa eget kapital | −15 239 | −93 440 | −101 503 | −48 147 | 10 217 | 2 184 | −4 895 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 333 151 | 32 855 | 0 | 744 775 | 790 114 | 230 283 | 138 945 |
| Rörelseresultat | −54 720 | −77 697 | −8 062 | 58 100 | 60 401 | −7 539 | −6 956 |
| EBITDA | −47 283 | −70 260 | −625 | 65 937 | 65 145 | −7 539 | — |
| Resultat före skatt | −54 720 | −78 201 | −8 063 | 53 356 | 58 365 | −8 033 | −7 079 |
| Årets resultat | −54 720 | −78 201 | −8 063 | 53 356 | 58 365 | −8 033 | −7 079 |
| Personalkostnader | 4 870 | 0 | — | 107 264 | 8 542 | 0 | — |
| Avskrivningar | 7 437 | 7 437 | 7 437 | 7 837 | 4 744 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | 1 | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stall Kristofer Jansson AB
Översikt
Stall Kristofer Jansson AB (org.nr 559074-8686) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Gästrike-Hammarby. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 138 945 kr, vilket är 39,7 % mindre än året innan (230 283 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 7 079 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−4 895 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.