Isa & Söner ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 200 630 | 338 746 | 350 642 | 343 558 | 283 269 | 226 622 |
| Summa anläggningstillgångar | 181 577 | 181 577 | 181 577 | 181 577 | 181 577 | 181 577 |
| Summa tillgångar | 382 207 | 520 323 | 532 219 | 525 135 | 464 846 | 408 199 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 79 308 | 208 603 | 211 049 | 264 653 | 239 503 | 130 089 |
| Långfristiga skulder | 143 454 | 66 005 | 3 505 | −3 505 | −3 505 | −3 505 |
| Summa skulder | 231 274 | 283 120 | 223 066 | 269 660 | 212 491 | 135 096 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 62 902 | 86 270 | 71 950 | 22 477 | −37 645 | 44 480 |
| Summa eget kapital | 150 933 | 237 203 | 309 153 | 255 475 | 252 355 | 273 103 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 748 000 | 2 876 000 | 2 919 000 | 3 107 000 | 2 977 000 | 2 806 000 |
| Rörelseresultat | 135 820 | 167 232 | 128 668 | 28 432 | −37 187 | 56 441 |
| EBITDA | 215 298 | 167 232 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 121 359 | 163 719 | 127 216 | 28 309 | −37 645 | 56 058 |
| Årets resultat | 62 902 | 86 270 | 71 950 | 22 477 | −37 645 | 44 480 |
| Personalkostnader | 907 035 | 1 073 035 | 1 299 131 | 1 377 106 | 1 202 489 | 1 260 980 |
| Avskrivningar | 79 478 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Isa & Söner AB
Översikt
Isa & Söner AB (org.nr 559074-8074) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Nässjö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 806 000 kr, vilket är 5,7 % mindre än året innan (2 977 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 44 480 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 935 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 408 199 kr och det egna kapitalet 273 103 kr (soliditet 66,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.