Restaurang Mariaplan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 178 534 | 368 846 | 474 424 | 578 078 | 467 227 | 565 912 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 040 | 44 934 | 350 738 | 356 372 | 172 717 | 105 317 |
| Summa tillgångar | 197 574 | 413 780 | 825 162 | 934 450 | 639 944 | 671 229 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 114 359 | 215 035 | 499 474 | 323 459 | 346 912 | 308 841 |
| Långfristiga skulder | 11 685 | 462 | 0 | 186 197 | — | — |
| Summa skulder | 126 044 | 251 497 | 549 474 | 559 656 | 366 912 | 328 841 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −37 446 | 90 753 | 113 405 | 99 106 | −1 763 | 69 356 |
| Summa eget kapital | 71 530 | 162 283 | 275 688 | 374 794 | 273 032 | 342 388 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 5 212 000 | 5 189 000 | 5 995 000 | 6 443 000 | 6 280 000 | 7 338 000 |
| Rörelseresultat | −52 905 | 154 475 | 161 677 | 146 267 | −13 007 | 101 745 |
| EBITDA | −33 865 | 180 581 | 179 273 | 225 433 | 42 993 | 169 145 |
| Resultat före skatt | −37 446 | 114 298 | 144 403 | 127 066 | −1 457 | 98 523 |
| Årets resultat | −37 446 | 90 753 | 113 405 | 99 106 | −1 763 | 69 356 |
| Personalkostnader | 2 335 405 | 2 076 991 | 2 348 802 | 2 601 021 | 2 811 151 | 3 181 040 |
| Avskrivningar | 19 040 | 26 106 | 17 596 | 79 166 | 56 000 | 67 400 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 5 | 5 | 6 | 7 | 7 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Restaurang Mariaplan AB
Översikt
Restaurang Mariaplan AB (org.nr 559074-6821) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Gustavsberg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 338 000 kr, vilket är 16,8 % mer än året innan (6 280 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 69 356 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 917 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 671 229 kr och det egna kapitalet 342 388 kr (soliditet 51,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.