Euro Living Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 35 519 041 | 39 796 214 | 45 704 213 | 5 227 559 | 6 381 252 | 5 093 767 |
| Summa anläggningstillgångar | 195 565 617 | 191 909 662 | 185 573 379 | 181 885 755 | 178 275 126 | 174 670 900 |
| Summa tillgångar | 231 084 658 | 231 705 876 | 231 277 592 | 187 113 314 | 184 656 378 | 179 764 667 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 889 090 | 126 504 083 | 35 138 135 | 2 907 825 | 2 767 475 | 3 540 325 |
| Långfristiga skulder | 155 810 000 | 30 720 000 | 119 210 000 | 169 650 000 | 169 650 000 | 169 650 000 |
| Summa skulder | 159 699 090 | 157 224 083 | 154 348 135 | 172 557 825 | 172 417 475 | 173 190 325 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 520 564 | 3 096 225 | 2 447 664 | −865 563 | −2 316 587 | −2 952 311 |
| Summa eget kapital | 71 385 568 | 74 481 793 | 76 929 457 | 14 555 489 | 12 238 903 | 6 574 342 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 12 862 882 | 12 581 716 | 13 809 305 | 18 370 865 | 13 785 054 | 14 437 363 |
| Rörelseresultat | 5 845 934 | 5 313 415 | 5 628 600 | 9 207 441 | 6 395 248 | 5 864 349 |
| EBITDA | 9 478 071 | 9 004 200 | 9 093 394 | 13 770 992 | 10 005 878 | 9 468 575 |
| Resultat före skatt | 3 520 564 | 3 096 225 | 2 447 664 | −865 563 | −2 316 587 | −2 952 311 |
| Årets resultat | 3 520 564 | 3 096 225 | 2 447 664 | −865 563 | −2 316 587 | −2 952 311 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 3 632 137 | 3 690 785 | 3 464 794 | 4 563 551 | 3 610 630 | 3 604 226 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 76 000 000 | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Euro Living Västerås AB
Översikt
Euro Living Västerås AB (org.nr 559074-2663) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 14 437 363 kr, vilket är 4,7 % mer än året innan (13 785 054 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 2 952 311 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 179 764 667 kr och det egna kapitalet 6 574 342 kr (soliditet 3,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.