Vemdalen Vargen 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 134 178 | 142 826 | 103 224 | 104 198 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 674 857 | 5 573 841 | 5 472 825 | 5 371 809 |
| Summa tillgångar | 5 809 035 | 5 716 667 | 5 576 049 | 5 476 007 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 25 146 | 28 479 | 26 517 | 29 450 |
| Långfristiga skulder | 5 708 750 | 5 513 750 | 5 493 750 | 5 388 750 |
| Summa skulder | 5 733 896 | 5 542 229 | 5 520 267 | 5 418 200 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 336 | 99 299 | −118 656 | 2 025 |
| Summa eget kapital | 75 139 | 174 438 | 55 782 | 57 807 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 254 000 | 278 000 | 300 000 | 272 000 |
| Rörelseresultat | 51 778 | 18 109 | 84 443 | 75 828 |
| EBITDA | 152 794 | 119 125 | 185 459 | 176 844 |
| Resultat före skatt | 4 336 | 108 218 | −118 656 | 2 025 |
| Årets resultat | 4 336 | 99 299 | −118 656 | 2 025 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 101 016 | 101 016 | 101 016 | 101 016 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vemdalen Vargen 1 AB
Översikt
Vemdalen Vargen 1 AB (org.nr 559073-3654) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 272 000 kr, vilket är 9,3 % mindre än året innan (300 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 025 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 476 007 kr och det egna kapitalet 57 807 kr (soliditet 1,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.