Gideskog Samuelsson Affärsbyrå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 940 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 755 302 | 1 182 126 | 1 129 358 | 1 281 643 | 2 002 597 |
| Summa anläggningstillgångar | 64 000 | 64 000 | 481 390 | 968 557 | 741 298 |
| Summa tillgångar | 819 302 | 1 246 126 | 1 610 748 | 2 250 200 | 2 743 895 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 321 067 | 425 240 | 536 343 | 598 914 | 942 802 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 321 067 | 425 240 | 736 343 | 1 215 123 | 1 559 011 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 418 602 | 638 161 | 553 519 | 660 671 | 1 134 807 |
| Summa eget kapital | 498 235 | 820 886 | 874 405 | 1 035 077 | 1 184 884 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 983 000 | 2 507 000 | 3 286 000 | 4 272 000 | 4 869 000 |
| Rörelseresultat | 528 394 | 801 540 | 904 175 | 1 250 361 | 1 439 697 |
| EBITDA | — | — | 904 862 | 1 417 414 | 1 666 956 |
| Resultat före skatt | 528 008 | 802 033 | 716 465 | 836 631 | 1 438 166 |
| Årets resultat | 418 602 | 638 161 | 553 519 | 660 671 | 1 134 807 |
| Personalkostnader | 1 186 605 | 1 399 602 | 2 001 841 | 1 842 028 | 2 336 294 |
| Avskrivningar | — | — | 687 | 167 053 | 227 259 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 940 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gideskog Samuelsson Affärsbyrå AB
Översikt
Gideskog Samuelsson Affärsbyrå AB (org.nr 559073-1385) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Vreta Kloster.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 869 000 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (4 272 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 134 807 kr (23,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 623 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 743 895 kr och det egna kapitalet 1 184 884 kr (soliditet 43,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 940 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.